Adaptační proces
Vážení rodiče,
prostřednictvím adaptačního plánu Vám nabízíme možnost, jak zvládnout bezproblémový a co nejméně stresující přechod dětí z rodinného prostředí do kolektivu dětské skupiny (dále jen DS). Jsme si vědomi toho, že vstup každého dítěte do DS patří k významným událostem v životě dítěte i celé jeho rodiny a je zásadním zásahem do dosavadních zvyklostí dítěte.
Čím dítě na začátku adaptačního cyklu prochází:
- Máma a táta nejsou po určitou část dne k dispozici.
- Dítě se musí naučit respektovat nová pravidla.
- Učí se sžít s novým kolektivem a v novém prostředí.
- Učí se důvěře k jiným dospělým než k rodičům.
Délka adaptace je u každého dítěte individuální. U někoho může trvat několik dní, u jiného i několik týdnů či měsíců. Maximální doba adaptačního procesu - 3 měsíce.
Předávání dítěte
Rady pro rodiče při předávání dítěte pečující osobě
Rozvrhněte čas tak aby, dítě nebylo stresováno spěchem při příchodu ani odchodu z DS.
První den doporučujeme příchod do DS v 8:00 hodin.
Zbytečně neprodlužujte ranní loučení a nevyvolávejte v dítěti lítost nad vzájemným odloučením. Prodlužováním loučení prodlužujete pláč Vašeho dítěte.
První adaptační den tráví dítě v DS kratší dobu, kterou zvolíme vždy individuálně, dle potřeb každého dítěte a po domluvě s rodiči.
Při samotném nástupu doporučujeme dobu strávenou v DS postupně prodlužovat dle možností rodičů a hlavně psychických limitů dítěte.
Používejte stejné rituály.
Voďte dítě do DS vždy ve stejném čase a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu.
Je důležité dávat jasné sliby, které splníte. "Přijdu po obědě, po svačině" ne "přijdu za chvíli" to je pro dítě neurčitý interval. Není vhodné slibovat odměny tipu: když nebudeš plakat, tak ................
Neodcházejte však tajně, bez rozloučení.
Pokud jeden z rodičů nese předávání dítěte těžce, je lepší na pár dní-týdnů posílat druhého rodiče nebo prarodiče.
Předávejte dítě zdravé, pokud je po nemoci, tak doléčené. Pokud se dítě necítí po zdravotní stránce dobře, naruší to i proces adaptace.
Předávání dětí rodičům
Pečující osoby při předávání dítěte rodičům sdělí, jak dítě pobyt v DS prožilo a zodpoví dotazy rodičů. Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, Vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát. Dítě za zvládnutý pobyt v DS pochvalte. Pozitivně motivujte. Vyzdvihněte jeho pěkné zážitky.
Vyzvedávání dětí
Při vyzvedávání dítěte z DS se může stát, že dítě reaguje pláčem. To je naprosto přirozená reakce. Hlavně dítě nelitujte, že muselo být přes den samo bez vás. Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě v DS dělalo a co nového se naučilo. Ujistěte dítě, že je do DS neodkládáte. Vysvětlete mu, že ho máte rádi, a že nechodí do DS proto, že na něj nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinnosti - Vy práci, Vaše dítě DS.
Co děláme pro hladší průběh adaptace:
Úvodní schůzka s rodiči
Úvodní schůzka s rodiči bývá z pravidla odpoledne mezi 16.00 - 17.00 hodinou s rodiči nově přijatých dětí. Rodiče obdrží veškeré informace o provozu DS, proběhne předání potřebných dokumentů k přijetí dítěte do DS a poskytnutí rad, jak projít bezproblémovým adaptačním obdobím.
Individuální přístup
Nově příchozím dětem věnujeme zvýšenou péči, individuální přístup, citlivé přijetí, klidné vystupování, toleranci. Dítě je třeba získat, zaujmout, nadchnout, upoutat a usnadnit mu novou situaci tak, aby pečující osobu přijalo jako dalšího člověka, ke kterému si postupně získá důvěru.
Sledování vývoje dítěte
Pečující osoby kontinuálně pozorují a vyhodnocují průběh kompletního adaptačního procesu a vývoj dítěte. Všechny poznatky pečující osoby průběžně sdělují rodičům, se kterými úzce spolupracují.
Konzultace
Rodičům nabízíme konzultace telefonickou, emailovou i osobní formou. Sami voláme nebo píšeme rodičům nových dětí a sdělujeme, jak dítě pobyt v DS prožívá. Adaptační proces je náročný nejen pro dítě, ale i pro samotné rodiče, kteří mohou prožívat různé obavy. Ve chvíli, kdy své obavy zpracujete, usnadníte adaptaci i Vašemu dítěti. Neváhejte proto být s námi v kontaktu a kdykoliv se informovat na to, co Vás zajímá.
Našim cílem je bezproblémový a co nejméně stresující přechod dětí z rodinného prostředí do kolektivu DS.
Závěr
Dětská skupina je přes veškeré případné problémy při adaptaci obrovským přínosem do života. Dítě se tu naučí sociálním dovednostem, díky nimž bude schopnější obstát v kolektivu, uhájit si své místo, spolupracovat, soupeřit i uznávat jinou autoritu. Dětská skupina představuje první krok k osamostatnění Vašeho dítěte. Jakékoliv dotazy, připomínky, problémy a náměty delegujte vedoucí dětské skupiny popřípadě pečujícím osobám. Je přece v našem společném zájmu, aby byly děti v DS šťastné a spokojené.
DESATERO PRO RODIČE
1. Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.
2. Přibalte mazlíčka (např. oblíbenou hračku, hajánka)
3. Používejte stejné rituály.
4. Rozlučte se krátce.
5. Buďte citlivý a trpělivý.
6. Komunikujte s pečujícím personálem.
7. Dítě za zvládnutý pobyt v DS pochvalte a pozitivně ho motivujte.
8. Nenechte se obměkčit, buďte důslední.
9. Za problémy s přivykáním nikdy dítě netrestejte.
10. Nepřiznávejte lítostivě, že je vám také smutno a že se vám stýská.Vložte svůj text...